بگ فیلتر

شرکت توسعه ماشین بیستون راه سازنده بگ فیلتر کارخانه آسفالت می باشد؛ بگ فیلتر دستگاهی است که مانند جاروبرقی عمل می کند و یک سیستم جمع آوری گرد و غبار با راندمان بالا است که با توجه به تعداد کیسه های به کار رفته در آن در اندازه های مختلف نیز می تواند باشد.

که کیسه های به کار رفتهدر این دستگاه به صورت عمودی و آویزان معمولا با تعداد   ۱۵۰ ، ۲۰۰ ، ۳۰۰ یا ۴۰۰ کیسه می باشد . بگ فیلتر انواع مختلفی دارند و معمولاً از پلی استر یا نومکس با تحمل دما های مختلف ساخته می شوند که به طور متوسط ​​در بازه دمای  ۱۴۰ تا ۲۰۰ درجه و بیشتر بسته به درجه دما استفاده می شوند .

( یکی از محصولات تولیدی شرکت توسعه ماشین بیستون راه بگ فیلتر کارخانه آسفالت می باشد )

بگ فیلتر

کیسه های مورد استفاده در این دستگاه به گونه ای طراحی و دوخته شده اند که می توانند گرد و غبار معلق در فضای فیلتر کیسه ای را در حدود یک میکرون جذب کرده و بین ۹۵ تا ۹۹ درصد هوای بدون گرد و غبار را به بیرون هدایت کنند .

این کیسه ها در یک ظرف یا سبد فلزی ساخته شده از آهن گالوانیزه یا روکش شده در سایزهای مختلف کیسه قرار می گیرند تا در اثر مکش و ضربه ناشی از فشار زیاد هوا شکل خود را حفظ کنند .

نیاز به توضیح است که ؛ غبارگیر صنعتی به یک اصطلاح عامه ی دیگر به نام غبارگیر صنعتی نیز شناخته می شود .

اجزاء بگ فیلتر ( B A G F I L T E R )

بدنه 

یکی از اجزای اصلی بگ فیلتر بدنه آن می باشد که معمولاً جنس این بدنه از ورق ۴ میل ST37 ساخته می شود و چینش کیسه ها نیز  از ورق  ۶ میل زنبوری شکل ( مشبک ) به کار رفته و پایه های آن از نیز از ورق خمکاری شده ۶ میل می باشد . ورق های استفاده شده در این بدنه با توجه به تعداد و طول کیسه ها به شکل مربع و گرد طراحی و ساخته می شود که دارای دو قسمت صاف و قیفی شکل است که در قسمت صاف کیسه ها  آویزان می شود . و در قسمت قیف قسمتی به شکل گرد و غبار پس از فیلتر کردن در این قسمت جمع می شود و به عنوان فیلر به مواد و چرخه تولید اضافه می شود .

لوله ها ی مورد استفاده 

یکی از اجزای دیگر این دستگاه لوله هوای فشرده است که وظیفه این لوله ها انتقال هوای فشرده از دستگاه اسکروی باد به این کیسه است تا بتواند پس از مکش و جذب گرد و غبار به کیسه ها ، کیسه ها را تحت فشار پر کند و در ادامه ی این عمل  آنها را تکان داده و در نتیجه گرد و غبار را از روی آنها پاک کند .

شیر برقی

دستگاه بگ فیلتر همچنین از یک شیر برقی نیز استفاده می کند که این جزء از غبارگیر صنعتی توسط واحد کنترل هدایت می شود تا واحد کنترل به موقع دستور باز و بسته شدن هر یک از شیرهای برقی را بدهد . باید توجه داشت که بسته به تعداد کیسه های مورد استفاده ، اسکروی باد مورد نیاز متغیر است که معمولاً برای هر ۱۰۰ کیسه ۲ متر مکعب هوا لازم می باشد .

تولید کننده ی بگ فیلتر

شرکت توسعه ماشین بیستون راه به عنوان تولید کننده بگ فیلتر برای کارخانه آسفالت ، امروزه با توجه به صنایع مختلفی که ایجاد شده است و اهمیت موضوع حفاظت از محیط زیست در صنایعی مانند ؛ سیمان ، کارخانه آسفالت ، گچ ، آهک ، چوب ، فولاد ، نساجی ، قند و شکر و …. که اهمیت روزافزونی یافته است . و در کلیه صنایعی که به نحوی با ذرات گرد و غبار مرتبط هستند ، حساسیت محیطی و ایمنی نیروی کار مورد توجه قرار می گیرد و در صنایع فوق برای جمع آوری گرد و غبار در محل کار و استفاده از دستگاه به عنوان بخشی از مواد اولیه از دستگاه استفاده می شود به همین منظور ؛ با قدرت و دقت هر چه تمام تر برای حفاظت از محیط زیست و نیروی کار در ساخت بگ فیلتر های با کیفیت قدم بر می دارد .

آشنایی با نحوه کارکرد

نحوه کار بگ فیلتر به این صورت است که ؛ این دستگاه بین سایکلون و مکنده قرار می گیرد و گرد و غبار از سایکلون از طریق مکنده به قسمت ساکن بگ فیلتر که گرد و غبار به کیسه های آویزان می چسبد مکیده می شود و با احتیاط با توجه به میزان گرد و غبار و دمای داخل بگ فیلتر هوای پر فشاری که از طریق اسکروی باد و با کمک لوله ها به درون کیسه ها ارسال می شود ، توسط شیرهای برقی موجود در یک لحظه پر و تخلیه می شود و با این عمل کیسه ها تکان می خورد و گرد و غبار از آن جدا می شود و پس از آن هوای  ۹۵ درصد به بالا سالم به سمت استخراج کننده فرستاده شده و از آنجا هدایت می شود . گرد و غبار جدا شده از کیسه ها در قسمت قیفی شکل بگ فیلتر جمع آوری شده و از طریق مارپیچ خارج شده و به مواد مصرفی به خط تولید اضافه می شوند .

لازم به ذکر است که تعداد کیسه ها و اندازه خود بگ فیلتر و اندازه اسکروی باد با توجه به تناژ کارخانه آسفالت  تعیین و مشخص می شود و به طور مثال ؛ برای کارخانه آسفالت ١٢٠ تنی به صورت زیر محاسبه و استفاده می شود .

 • تعداد کیسه های مورد استفاده : ٣۴٠ تا ٣۵٠ عدد استفاده می شود .
 • اسکروی باد ٣٠ کیلووات می باشد
 • طول بگ فیلتر استفاده شده : طول بگ فیلتر مورد استفاده ۵/٨ متر می شود .

به طبع میزان استفاده از این متریال برای کارخانه ٨٠ تنی نیز به صورت زیر محاسبه می شود .

 • تعدادکیسه های مورد استفاده : ٢٨٠ تا ٣٠٠ مورد استفاده قرار می گیرد .
 • اسکروی باد ٢٢ کیلووات می باشد .
 • طول بگ فیلتر : طول بگ فیلتر مورد استفاده ۸٫۴ متر می باشد .

نکته مهم در مورد بگ فیلتر های تولیدی شرکت توسعه ماشین بیستون راه

 • لازم به توضیح است که در بگ فیلتر های ساخته شده در شرکت توسعه ماشین بیستون راه ؛ دریچه ای تعبیه شده است که در صورت گرمتر شدن هوای داخل این واحد از دمای استاندارد کیسه ها، این دریچه به طور خودکار باز می شود تا از سوختن کیسه ها جلوگیری شود تا زمانی که هوای داخل به دمای استاندارد قابل تحمل برسد .

روش های فیلتراسیون

 • فیلتراسیون پالس جت

فیلتراسیون پالس جت به این صورت کار می کند که ، هر کیسه فیلتر به طور جداگانه توسط قفس های فلزی پشتیبانی می شود . پس از عبور هوای آلوده از پایین محفظه بگ فیلتر، گرد و غبار و ذرات آلاینده توسط سطح بیرونی فیلتر کیسه ای گرفته شده و هوای تصفیه شده از بالای بگ فیلتر خارج می شود . این روش از یک پالس جت هوای فشرده برای تمیز کردن فیلترهای کیسه ای از ذرات گرد و غبار استفاده می کند .

۲ – لرزاننده ی مکانیکی لرزاننده ی مکانیکی روشی دیگر از فیلتراسیون غبارگیر صنعتی می باشد که ، یک طرف فیلترهای کیسه ای استوانه ای به صفحه متحرکی متصل می شود که توسط یک موتور تکان می خورد و بدین ترتیب با تکان دادن فیلترهای کیسه ای گرد و غبار از آن خارج می شود .

 • نسبت هوای عبوری از پارچه برای این نوع فیلترهای کیسه ای بسیار کم است و به همین دلیل به تعداد زیادی فیلتر کیسه ای نیاز است و فضای زیادی را اشغال می کنند .

۳ – جریان هوای معکوس

جریان هوای معکوس روشی دیگر از فیلتراسیون بگ فیلتر می باشد که در این روش  ، انتهای کیسه فیلترها به صفحه فلزی متصل شده و طرف دیگر بالای کیسه فیلتر معلق است . معمولا این مدل از فیلترهای کیسه ای از چند قسمت تشکیل شده است که امکان عملکرد مداوم سیستم فیلتراسیون را فراهم می کند . این نوع بگ فیلتر نیز فضای زیادی را در بر می گیرند .

مزایای استفاده از بگ فیلتر

 • راندمان و بهره وری بالا
 • طراحی به روز و مدرن
 • مصرف پایین
 • سر و صدای پایین
 • قطعات قابل تعویض و تعمیر
 • مناسب برای شرایط محیطی

نحوه ی فروش و قیمت گزاری بگ فیلتر کارخانه آسفالت

شرکت توسعه ماشین بیستون را همواره در بحث فروش و قیمت گزاری سیاست خود را بر پایه رضایتمندی شما مشتریان گرامی قرار داده است و همواره روابط خوب و معتمدانه ای بین شرکت  توسعه ماشین بیستون راه و مشتریان حاضر در این حوزه وجود داشته است  .

بهای تمام شده برای ساخت دستگاه بگ فیلتر بسته به قیمت آهن ،کیسه ، سبد و اسکروی باد همراه با هزینه ساخت دستگاه به علاوه سود منصفانه ای که توسط شرکت تعیین می شود ، محاسبه و مشخص شده این نکته نیز قابل ذکر است که ؛ در بحث سود قیمت های رقبا هم بی تاثیر نیست .

بگ فیلتر کارخانه آسفالت

برای جلوگیری از آلودگی هوا ، دود و مواد ناشی از سوخت مشعل ، گرد و غبار و بخار آب از بگ فیلتر کارخانه آسفالت استفاده می شود که از بالای سایکلون به فیلتر آب اگزوسفن هدایت می شود و در چرخه آب در انتهای حوضه ته نشین می شود . و در نهایت از لودر گرفته می شود .

بگ فیلتر کارخانه آسفالت

حرف آخر

با همه ی این اوصاف شرکت توسعه ماشین بیستون راه مفتخر است که با تولید بگ فیلتر های آسفالتی و غبارگیر صنعتی با راندمان بالا از آسیب رساندن به محیط زیست و ایمنی کارگران عزیز که در کارخانه های آسفالت و دیگر شغل ها مشغول به کار هستند جلوگیری کرده و همچنین استفاده مجدد از گرد و غبار ( فیلر ها ) گامی هر چند کوچک در توسعه و  سربلندی کشور عزیزمان بر می دارد .