انواع آسفالت تولید شده در کارخانه های آسفالت

چکیده مقاله:

در این مقاله در مورد انواع آسفالت تولید شده در کارخانه آسفالت صحبت می کنیم : آسفالت بطور کلی مخلوطی است از مصالح سنگی با دانه بندی پیوسته و یک ماده چسباشننده که معمولا قیر است. در صنایع راهساز ی قیر به جسمی اطلاق می شود که حالت مایع، خمیری و یا جامـد داشـته و رنگ آن سیاه یا قهوه ای تیر ه می باشد .

آسفالت به صورتهای گوناکون ساخته می شود. موضـوع اصـلی قابـل بررسـی در مـورد آسـفالت چسبندگی مصالح سنگی به قیر می باشد، اتصال قیر – مصالح یکنـوع اتـصال الکترواسـتاتیک مـی باشد که در آن نیروهای جاذبه ضـعیف اسـت . مـصالح سـنگی موجـود در آسـفالت هیـدروفیلیک ( آبدوست ) می باشند به علت واردن شدن عاملی مانند آب که قطبی بوده و به مصالح سـنگی کـه آبدوست هستند می چسبد، چسبندگی بین قیر و مصالح سنگی کاهش یافته و کیفیـت آسـفالت پایین می آید . نقایص ومعایب راههای آسفالتی مانندترکها , تغیر شکل واضمحلال به خـاطر عریـان شدن آسفالت می باشد که برای جلوگیری از این عمل مختصصان در صدد یافتن مـوادی هـستند که موجب افزایش چسبندگی بین قیر و مصالح سنگی موجود در آسفالت شـده و از عریـان شـده آن توسط عوامل ) Stripping عریان سازی ) ممانعت بعمل می آورنـد کـه بـه ایـن مـواد، مـواد Anti stripping اطلاق می شودکه موادی مانند سیتراس تـرپن , لاتکـس رابـر , آمینهـاو آهـک برای این منظورمفید میباشند .


مقاله پیشنهادی : بچینگ تر ، بچینگ خشک ، سازنده بچینگ


آشناترین نوع آسفالت همان آسفالت گرم یا بتن آسفالتی گرم است. مصالح سنگی معمولا بیش از ۹۰ درصد مخلوط آسفالت را تشکیل می‌دهند. از اینرو مصالح سنگی تاثیر بسزایی در کیفیت آسفالت حاصله دارد. بتن آسفالتی ، پوسته متراکم و سیاهرنگی است که قسمت عمده و بطور کلی استخوان بندی آن را مصالح سنگی دارای دانه بندی پیوسته (با کمترین فضای خالی) تشکیل می‌دهد و ذرات آن به توسط قیر به هم چسبیده‌اند. بتن آسفالتی جسم همگن و توپری است که خود بار می‌برد، مقاومت برشی نسبتا زیاد دارد، در برابر عوامل جوی و چرخ وسایل نقلیه پایداری می‌کند و نیاز به تعمیر همیشگی ندارد. به عبارت دیگر بتنی است که در آن ، به جای دوغاب سیمان ، قیر بکار رفته است

در زمان تهیه آسفالت ، علاوه بر نوع مصرفی که خواهد داشت به حمل مصرف آن توجه می‌شود. از آن جمله است: آفتابی یا سایه بودن محل ، روباز بودن یا قرار گرفتن درون تونل ، خشکی و نمناکی محل کار ، تغییرات دمایی که باید تحمل کند، فصل ساختن راه و مانند آن.

آسفالت ماده‌ای سیاه، چسبناک و بسیار چسبنده یا شبه جامد می‌باشد. آسفالت ماده‌ای ترکیبی است که از مخلوط کردن شن و ماسه و قیر ساخته می‌شود و در ساخت جاده، باند فرودگاه و پشت بام ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود.

تعریف آسفالت

آسفالت به‌صورت عام به مایع غلیظ، شبه جامد یا جامدی اطلاق می‌شود که عمدتاً از هیدروکربن‌ها و مشتقات آنها تشکیل شده است و در کربن دی‌سولفید به‌طور کامل حل می‌شود. [۱]


مقاله پیشنهادی : بگ فیلتر


انواع آسفالت

آسفالت با توجه به نحوه کاربرد و اختلاط، به سه دسته آسفالت گرم،آسفالت حفاظتی و آسفالت سرد تقسیم‌بندی می‌شود.

آسفالت گرم

آسفالت گرم به آن دسته از آسفالت‌هایی اطلاق می‌گردد، که در آن‌ها قیر و مصالح سنگی گرماگرم مخلوط شوند و گرماگرم پخش و متراکم گردند.

آسفالت گرم شامل بتون آسفالتی است

آسفالت‌ حفاظتی.

آسفالت‌های حفاظتی به آن دسته از مخلوط‌های قیر و مصالح سنگی اطلاق می‌شود که جهت پوشش و محافظت راه در مقابل عوامل جوی به‌کار گرفته می‌شوند. آسفالت حفاظتی باعث جلوگیری از فرسایش سطح راه‌های شنی و یا آسفالته می‌شود. این آسفالت به سهولت اجرا می‌شود و ضخامت آن معمولاً تا ۲٫۵ سانتی‌متر است.


مقاله پیشنهادی : کارخانه آسفالت سیار ، موبایل ، پرتابل


آسفالت‌ سرد

آسفالت سرد (Cold Mix) به مخلوطی از مصالح سنگی و قیر مخلوط و یا امولسیون قیر گفته می‌شود که مواد اولیه آن در دمای محیط مخلوط شوند. در برخی انواع آسفالت سرد، ممکن است قیر بر حسب ضرورت گرم شود، اما سایر مصالح بدون گرم شدن با قیر مخلوط می‌شوند آسفالت سرد به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. آسفالت سرد پیش ساخته (Plant Mixed cold mix)
  2. ردمیکس (Road Mix)